Haberler

Türkiye için 42 milyar dolarlık pazar

New York

ABD’yi tek pazar olarak görmek en büyük yanılgı. Gerçekte 50 eyaletten oluşan ve kendi içinde de 4 alt ayrı gurupta analiz edilmesi gereken dev bir tüketim makinası. Her eyaletin kendi kanunları ve gümrük uygulamaları var. Federasyon yapısında her eyalet kendi sınırları içinde sertifikasyon veya gümrük kuralları belirleyebilir hatta vergi düzenlemesi bile yapabiliyor. Her eyaletin ayrı bir gelir ve kurumlar vergisi düzenlemesi var.

ABD pazarını genel olarak batı ve doğu yakası olarak ayırmak gerekir. Ayrıca bu yatay bölünmeyi dikey olarak kuzey ve doğu olarak da ayırmamız gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri 42 Milyar dolarlık mobilya ve aksesuar ithalatıyla dünyanın bir numaralı ithalatçısı konumunda. Son yıllarda bu ithalat; aksesuar, home design ve hediyelik eşya yönünde ağırlık kazanmakta. Özellikle özgün ve yerel tasarımlara yönelik talep artış gösteriyor.

Türk markaları için 42 milyar dolarlık bir pazar olan ABD’den sektör alıcılarını getirmek için özel bir çalışma başlatan CNR Holding 11 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirdiği BIA- Global Pazar İstihbarat sistemiyle ABD’li sektör profesyonellerini fuarlarına getirerek ihtiyaçları doğrultusundaki üretici firmalar ile buluşturacak.